niedziela, 27 październik 2019 01:24

Centrum ECEG - Uniwersytet Warszawski w naszym regionie

Wykorzystanie najnowszych rozwiązań technicznych w budownictwie - Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Korzecku k/ Chęcin”  – to temat wycieczki technicznej, którą Kielecki Oddział Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych zorganizował wraz ze Świętokrzyską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa w Kielcach w dniu 25 października 2019 r. 

Po obiekcie oprowadził nas Pan dr inż. Tadeusz Łątka – kierownik Centrum.

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej to nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy i centrum konferencyjne Uniwersytetu Warszawskiego. Malowniczo wpisany w krajobraz wnętrza nieczynnego kamieniołomu Korzecko w Chęcinach, w województwie świętokrzyskim - uznawanym za niepowtarzalny, wręcz wymarzony „poligon” badawczy dla geologów.

Projekt architektoniczny Centrum ECEG zdobył tytuł najlepszego budynku użyteczności publicznej w prestiżowym konkursie European Property Awards. Zasilany w 90% z odnawialnych źródeł energii, imponujący obiekt, tworzy niezwykle rytmiczną zabudowę, domykającą przestrzeń wnętrza byłego kamieniołomu. Zestawienie surowej skalistej skarpy z regularnymi, geometrycznymi formami kamiennych budynków, stanowi wyraźne odniesienie do wiekowej historii wydobycia chęcińskich minerałów.

 W budynku głównym usytuowana jest niezwykle efektowna, osadzona w blokach skalnych aula z 240 miejscami konferencyjnymi, Więcej na stronie  www.eceg.uw.edu.pl   

 

Czytany 457 razy